> Razredi  > 3.razred
3.razred

MONOTIPIJA

Autor: Administrator , 17. 10. 2017. 10:50

Monotipija je tehnika otiskivanja samo jednog otiska (monos=jedan, tipos=otisak). Za matricu koristimo pločicu od čvrstog materijala (keramičku, metalnu, plastičnu) koja neće upijati boju. Na njoj temperama naslikamo sliku, a da nam se boja prebrzo ne osuši u nju dodajemo nekoliko kapi glicerina. Na gotovu sliku stavljamo papir (otiskujemo na glatku stranu), pritisnemo ga na pločicu valjkom ili rukom, podignemo papir - i otisak je gotov. Pošto je sva boja s pločice prešla na papir, moguć je samo taj jedan otisak.

1. Potrebno nam je: čvrsta pločica, tempere i kistovi, paleta za miješanje boja, glicerin
2. Bojama pomiješanim s glicerinom naslikamo sliku na matricu
3. Stavimo papir glatkom stranom na matricu
4. Pritisnemo papir rukom, valjkom ili nekim čvrstim oblim predmetom
5. Polako podignemo papir kako se otisak ne bi pomakao i razmazao
6. Ovako izgleda gotova monotipija.

DOJMOVI UČENIKA S TERENSKE NASTAVE

Autor: Administrator , 6. 10. 2017. 21:55

Putovanje u Koprivnicu

U četvrtak, 28. rujna, Lorena i ja smo čekale autobus. Kad smo ušle u autobus, tamo su već bili Borna, Gabrijela i Ivana. Krenuli smo u Kumrovec, a tamo su nas dočekali učiteljica i drugi učenici. Krenuli smo za Koprivnicu.

Vidjeli smo puno kuća, farma i škola. Nakon duge vožnje stigli smo Koprivnicu. Prvo smo posjetili Područnu školu. Tamo su nas lijepo ugostili i počastili doručkom. Nakon doručka smo se pridružili i poigrali s djecom te PŠ. Učiteljica iz povijesti pričala nam je o povijesti Koprivnice i po čemu je ona poznata, a poznata je po biciklima i glazbenom paviljonu. Onda smo se otišli u park malo poigrati, a nakon igre smo krenuli u tvornicu Podravka. Tamo nas je dočekala gospođa Ana i pričala nam priče o Linu i ispitivala volimo li Lino proizvode. Svatko od nas dobio je na poklon vrećicu slatkiša. Veseli smo krenuli na stadion NK Slaven Belupo. Tamo su nas dočekala tri nogometaša, Danko Trebotić, Goran Blažević i Vedran Purić. S njima smo poigrali nogomet. Zatim smo išli na piće i na grickalice. Nakon što smo se malo okrijepili, krenuli smo u muzej. Jedna ljubazna gospođa pričala nam je o stvarima koje se nalaze u muzeju.

Opet smo išli u PŠ na pizzu i piće. Nakon toga smo već pomalo umorni, ali sretni što smo nešto novo vidjeli i naučili, krenuli polako prema busu pa kući pjevajući.

Nika Špoljar

Izlet u Koprivnicu

U četvrtak, 28. rujna 2017., išli smo na izlet u Koprivnicu. Posjetili smo Područnu školu Bakovčice.

Tamo smo im otpjevali pjesme koje smo pripremili za njih. Nakon toga smo posjetili njihov školski vrt. Poslije razgledavanja školskog vrta išli smo u Podravku. Tamo smo gledali što se sve radi u toj tvornici. Jedna gospođa ispričala nam je priču što se sve tamo radilo prije mnogo godina. Na kraju smo svi dobili slatke paketiće što nas je razveselilo. Poslije toga smo otišli na igralište Slavena Belupa. Tamo su bili nogometaši i njihov trener. Malo smo se poigrali s njima. Nakon igre, posjetili smo muzej gdje smo vidjeli što se prije mnogo godina koristilo u selima. Već smo bili malo gladni pa smo nakon toga išli jesti u Područnu školu. Vani je bilo lijepo vrijeme pa smo se jedan sat igrali u školskom vrtu.

Umorni i sretni krenuli smo kući. Putem smo vidjeli mjesta Selnik i Majurec. Nakon dva sata vožnje, sretno smo se vratili u naše mjesto.

Lana Dežmar

KARTON TISAK

Autor: Administrator , 3. 10. 2017. 23:32

Na satu likovne kulture okušali smo se u karton tisku. Karton tisak je grafička tehnika visokog tiska, slično kao linorez i drvorez, a to znači da jedna matrica daje mnogo istovjetnih otisaka. Uobičajeno je da grafička tehnika dobiva ime prema materijalu od kojeg je izrađena matrica. Dakle kod Kartonskog tiska matrica se izrađuje od kartona.

Matrica je zapravo obrađena ploča na koju se nanosi boja i koja se zatim otiskuje u više primjeraka, zbog čega se grafika i naziva umjetnošću multioriginala (to znači da je svaki otisak originalan). Za izradu matrice potrebna su dva kartona: jedan iz kojeg ćemo rezati one dijelove koji će biti visoki (na koje ćemo nanositi boju) i jedan na koje ćemo lijepiti izrezane dijelove.

ODABIR PREDSJEDNIKA/PREDSJEDNICE RAZREDA

Autor: Administrator , 1. 10. 2017. 21:18

Kao i svake godine, u razredu se održavaju izbori. Učenici već jako dobro znaju koje kvalitete trebaju imati kandidati za predsjednika ili predsjednicu razreda pa su tako i odabrali kandidate.

Kvalitete dobrog predsjednika ili predsjednicu su:

• poštuje školska i razredna pravila
  • dobar, pošten, pametan, kulturan, redovito ispunjava svoje dužnosti, pun povjerenja.

Za predsjedničke kandidate bili su predloženi Dino Delibašić, Lana Dežmar, Mateo Sporiš i Tia Taboršak. Najviše glasova dobila je Tia Taboršak te postala predsjednicom razreda.

Nakon predsjednice, učenici su predložili i kandidate za zamjenika, tj. zamjenicu. Kandidati za zamjenika, tj. zamjenicu su bili Petra Boršić, Mateo Sporiš i Nika Špoljar. Kada su se prebrojili glasovi, za zamjenicu je bila izabrana Nika Špoljar.

Čestitamo Tii i Niki te im želimo puno sreće u radu!

PONOVNO U ŠKOLI

Autor: Administrator , 1. 10. 2017. 21:17

Prvi dan škole obilježili smo zajedničkim okupljanjem u sportskoj dvorani. Ravnateljica nas je sve srdačno pozdravila te još jednom učenicima predstavila njihove učitelje, a zatim su naši prvašići primljeni u Zajednicu učenika.

Nakon zajedničkog druženja, otišli smo u svoju novu učionicu gdje smo zajedno s učiteljicom popričali što smo sve radili prošlo ljeto. Kako bi nam školska godina bila što uspješnija, pješke smo otišli u crkvu svetoga Roka. Velečasni Juranić je održao misno slavlje te nam svima poželio uspješnu školsku godinu.

« Listopad 2017 »