Znanstveni dan

Autor: Administrator , 26. 5. 2023.

Učenici 8. razreda i učiteljica kemije Jadranka Tepeš, u zvanju učitelj savjetnik kemije, osmislilli su i pažljivo pripremili Znanstveni dan 25.5.2023. Zadatak je bio prenijeti praktično znanje iz kemije svim učenicima škole i vrtićancima.
Događaj se pripremao tijekom cijele godine pažljivo uočavajući kemijske zakonitosti kako bi kroz vršnjačko poučavanje osmaši razvijali individualne kreativnosti i komunikacijske vještine.
Znanstveni dan je počeo pozdravom ravnateljice Maje Preglej u kinodvorani koja je učenike 8.r. i učiteljicu Tepeš pohvalila za pripremljeni znanstveni dan što je jako puno posla i poželjela svima uspješnu realizaciju kemijskih pokusa u 9 radionica.
Učenici 5. - 8. razreda pogledali su dokumentarni film "Hrvatski velikani - nobelovci Ružička i Prelog". Lavoslav Ružička dobitnik je Nobelove nagrade za kemiju 1939. g., a Vladimir Prelog dobitnik je Nobelove nagrade za kemiju 1975. g.
Nakon filma učenici 8. razreda pozvali su sve učenike na sunčanu školsku terasu gdje su pokazali svoje znanje kemije, organizirano od nošenja zaštitne odjeće do rukovanja potrebnim kemijskim priborom i kemikalijam, te tumačenja pokusa za koji su preuzeli odgovornost prezentiranja.

Najbolje rečeno bilo je briljantno dragi naši:
Bruno Županić i Mateo Staroveški prezentirali su pokus BIG BANG
Tia Taboršak i Karlo Pećnik prezentirali su pokus BUM BUM
Bruno Škvorc i Dino Delibašić prezentirali su pokus ZAPALIMO KATEDRU
Lorena Turkušić i Mihaela Vahtarić prezentirale su pokus ČAROBNO MLIJEKO
Mateo Sporiš i Patrik Žarković prezentirali su pokus LAVA LAMPA
Petra Boršić i Borna Ilovar prezentirali su pokus BALON KOJI VOLI VATRU
Ivana Ivanković i Nika Špoljar pokazale su pokus UTJECAJ KISELIH KIŠA NA KREDU
Ana Žnidarec i Lana Dežmar prezentirale su pokus TORNADO U BOCI
Gabrijela Jurak i Ivan Pilko prezentirali su pokus Ca (Kalcij)

Ovom znanstvenom danu priključili su se i gosti prijateljskih gradova Kumrovca, Berovo (Sjeverna Makedonija) i Bolyarovo (Bugarska). Bili su puni lijepih riječi, oduševljeni učenjem koje su vidjeli.
Dragi osmaši i učiteljice Tepeš naučili smo: Znanost unapređuje čovječanstvo, vodi korak naprijed. Život nije ništa drugo do slijed kemijskih reakcija.