Navik on živi, ki zgine pošteno

Autor: Administrator , 30. 1. 2020.

Dana 20.1.2020. godine mi osmaši krenuli smo na dugoočekivani dvodnevni izlet u Vukovar. Polazak je bio u ranu zoru dok je nad Kumrovcem još uvijek vladala noć. Umorni učenici osnovnih škola Mihovljan i Marija Bistrica zajedno s nama krenuli su put Vukovara. Već samim ulaskom u grad vidjele su se materijalne posljedice rata. Po dolasku u hostel odslušali smo dva predavanja o povijesti Jugoslavije, Hrvatske i Srbije, te Domovinskom ratu. Posjetili smo dvorac Eltz koji je bio razrušen tijekom rata, no uz mnogo truda i investicija, obnovljen je i pretvoren u muzej. Potom smo posjetili Muzej vučedolske kulture u kojem smo saznali zanimljivosti o jednoj od prvih civilizacija na našim prostorima. Na kraju prvog dana demokratski smo odlučili otići na kuglanje i ugodno provesti dva sata u zajedničkom druženju. Međutim, stvari se nisu odvile na taj način jer je svatko otišao na svoju stranu - neki su otišli u obližnji kafić, neki su gledali utakmicu, a neki su kuglali. Ono što je najvažnije - svi su se dobro zabavili, a uslijedio je i izlazak u disko.

Idući dan posjetili smo Vukovarsku bolnicu gdje smo mogli puno toga naučiti o žrtvama, mukotrpnom radu liječnika i branitelja, te njihovoj žalosnoj sudbini. Nakon toga slijedio je obilazak Memorijalnog groblja žrtava Domovinskog rata. Bilo je spokojno, hladno i sivo. Otišli smo na Ovčaru gdje smo čuli tužne priče o sudbinama mnogih ljudi, žena, djece i muškaraca. Posjetili smo Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti. Na kraju samog edukativno putovanja sudjelovali smo u natjecateljskom kvizu za učenike u kojem su Ivan Aržek i Fran Županić osvojili drugo mjesto. Kućama smo se vratili puni novih saznanja, vjere i podijeljenih emocija, te zarobljeni u vlastitim mislima.

Fran Županić, 8.r

« Ožujak 2024 »