„Domovinski dan u Zagrebu“

Autor: Administrator , 20. 11. 2019.

U četvrtak, 14. studenoga 2019. godine , učenici 7. i 8. razreda naše škole krenuli su već u ranim jutarnjim satima u Zagreb.

Prva destinacija u Zagrebu bila nam  je  zgrada  Hrvatskog sabora gdje su nas toplo dočekali. Imali smo priliku vidjeti glavne dvorane za rasprave, a od voditelja koji nas je vodio kroz zgradu  Sabora mogli smo proširiti svoje znanje koje smo zadobili na satovima   povijesti. Imali smo priliku vidjeti i zasjedanje sabora, ali na našu žalost  zasjedanje  Sabora bilo je pomaknuto jer  se u Saboru održavala izložba:  „Vukovar-Škabrnja – Dan sječanja na žrtve velikosrpske agresije“. Tako  smo   nažalost morali propustiti priliku prisustvovati saborskoj raspravi,ali smo si obogatili svoj „Domovinski dan“ jer smo i mi posjetili izložbu.

Iz zgrade Hrvatskog sabora uputili smo se do  crkve sv. Marka koja je jedna od najstarijih građevina u Zagrebu te svjedok brojnih domovinskih aktivnosti.  Zbog širine sadržaja koji nas je očekivao nismo crkvu sv. Marka imali priliku vidjeti iznutra, ali smo   mogli  vidjeti po čemu je ta crkva prepoznatljiva.   Učitelj Dražen nam    je objasnio da se na krovu crkrve, odnosno da se na ocrtanim crijepovima nalaze 2 grba: grb grada Zagreba i grb Trojedine kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije. Također, smo na ulazu u crkvu mogli vidjeti najbogatiji gotički portal u Hrvatskoj.

Užurbanim korakom prošetali smo Trgom svetog Marka mimo zgrade Hrvatske vlade i Ustavnog suda, a zatim smo Gornjogradskim ulicama vrlo brzo stigli do  Muzeja grada Zagreba. Muzej   su  davnih dana 1907. godine utemeljila Braća Hrvatskoga Zmaja koja su zaslužna i za spomenik Himni u Zelenjaku. Muzej pokazuje prošlost grada Zagreba od same prapovijesti (tragova koji su netom otkopani ispod samog muzeja) pa sve do danas. U svakoj sobi mogli smo vidjeti  neke povijesne predmete ili dijelove neke građevine koji su dobro sačuvani. Gospođa Maja Sabolić koja nas je vodila kroz muzej bila je zaista odlična i jedna od rijetkih koja ima toliko znanja i   dobar pristup djeci naše dobi. U muzeju smo trebali imati radionicu „Od Ilirskog pokreta do naših dana“, ali kako mi još nismo bili u tom muzeju onda nam je voditeljica kroz prikaz različitih eksponata stavila naglasak na to vrijeme.  Iako smo iz Miljane krenuli u 7.00 sati podne nam je vrlo brzo došlo i prošlo, a u 13.00 sati čekao nas je igrani film „General“ u kojem je glavni glumac Goran Višnjić koji igra ulogu Ante Gotovine. Film govori o životu  Ante Gotovine i o Domovinskom ratu iz perspektive jednog od glavnih generala. Film je jedan od boljih koje smo imali prilike gledati i otvorio nam je različite vidike za mnoge rasprave koje nam je razrednik najavio.

Na povratku   prema našim domovima posjetili smo rodnu kuću prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana u Velikom Trgovišću koji je najzaslužniji za našu Domovinu Hrvatsku, a prolazeći kroz Zelenjak učitelj Dražen nam je rekao da je 14. studenog dan smrti autora naše himne Antuna Mihanovića, rođendan Augusta Šenoe hrvatskog pjesnika i domoljuba te rođendan za nebo prvog hrvatskog sveca Nikole Tavelića. Umorni, ali obogačeni mnoštvom novih informacija  u 19 sati svi smo se sigurno vratili u naše domove.

Ivana Hunski

« Ožujak 2024 »