KVIZ – Projekt Riječ dana

Autor: Administrator , 8. 3. 2018.

Biste li se uvrstitli u: čuvare, sakupljače, tragače ili pamtitelje hrvatskih riječi? Razmislite.

U našoj školi već više od godinu dana biramo nasumce „Riječ dana“ iz „Rječnika hrvatskoga jezika“, stavljamo je na vidljivo mjesto i učimo njeno značenje. Glavnu brigu o tome vodi knjižničarka Marica Lojen, a u dogovoru s učiteljicom hrvatskog jezika Dragicom Prekratić Zuber, organizirala je kviz za učenike 5. i 6. razreda (6. ožujka), a za učenike 7. i 8. razreda (7. ožujka). Hrabri pamtitelji učili su značenja izabranih riječi i odgovarali na pitanja. Iz svakog se razreda javio učenik koji je želio odgovarati usmeno pred razrednim prijateljima koje sve značenje može imati riječ koja je uvrštena na popis za Skup pamtitelja riječi. Peti razred predstavljali su Lucija Zgorelec i Noa Ašćerić, a šesti razred Fran Županić i Marko Zgorelec. Sedmi razred predstavljale su Karla Lojen i Melanija Berc, a osmi razred Sara Pilko i Katarina Lojen.

Pobjednici su: Fran Županić i Katarina Lojen, iako treba pohvaliti sve sudionike jer su zapamtili i mogli objasniti puno riječi. Ovime smo, prema riječima ravnateljice, ostvarili dva drukčija sata primjenjujući načelo igrifikacije u nastavi. Svi smo pak imali dojam da su hrvatske riječi i lijepe i teške pa će nas to sve možda i malo više ohrabriti u čuvanju, proučavanju i ljubljenju naše materinje riječi.

« Ožujak 2024 »