Svjetski dan učitelja

Autor: Administrator , 9. 10. 2017.

Na Svjetski dan učitelja, 5. listopada, mi učitelji naše škole, počastili smo se malo nakon radnog dana odlaskom u „bijeli svijet“ – u Sloveniju – da bismo još nešto naučili. Učiteljima učenja i podučavanja nikad dosta!

U Olimju smo razgledali Marijino svetište, lijepu baroknu crkvu iz 1665. g., crkvu s jednim od najvećih „zlatnih“ oltara u Sloveniji; prava okrijepa za dušu. Zanimljivo je bilo i razgledati pavlinsku samostansku apoteku, treću najstariju ljekarnu u Europi (iza Pariza i Dubrovnika). U njoj su lijepo očuvane freske kojima je oslikana okrugla soba s ovalnim stropom, a majstor je Anton Lerchinger iz Roga(te)ca 1780. g. (on je oslikao i dvorac u Miljani). Umjetnička vrijednost freski je velika, no još je veća njihova poruka jer one govore o putu k zdravlju i sreći.

Od mnogih prizora i poruka izdvajamo grčko-rimskog liječnika Galena koji, upirući prstom u knjigu, daje posjetiteljima dobar savjet: „Tri su stvari važne: vedrina, odmor i umjereni život.“

Ispred samostana je prekrasno uređen vrt s preko 200 različitih ljekovitih biljaka, premalo vremena za proučiti što sve liječe. Potom smo otišli u „Planetarij“ (nešto novo i moderno) i jedan školski sat gledali  smo i slušali o planetima, zvijezdama i galaksijama… pa izišli iz tog okruglog „čuda“ kao da nas je Mali princ Antoinea de Saint Exupéryja šetao po svemiru.

Na odlasku zasladili smo se i čokoladicama iz butika „Čokoladnica“. Dok su kravice mirno pasle, žene plijevile u vrtu, a sunce nas mazilo, bilo nam je poći doma. Kakvo divno i sadržajno poslijepodne u deželi.

A ima se i kaj naučiti!

« Prosinac 2017 »