20. listopada - Svjetski dan jabuka

Autor: Administrator , 22. 10. 2015.

Jabuka je jedna od prvih voćki koju su ljudi uspjeli kultivirati te je tako postala važan dio ljudske prehrane. Obilježavanje Dana jabuka započela je 1990. godine u Londonu s ciljem promicanja njenih zdravstvenih kvaliteta i demonstracije mnogobrojnih sorti jabuke koje se u Engleskoj uzgajaju. Jabuka je predstavljena kao simbol fizičke, kulturne i genetske raznolikosti koju je neophodno očuvati. S vremenom su tradiciju obilježavanja Dana jabuka i drugdje u svijetu prihvatile brojne škole, restorani, organizacije i udruge promičući na taj način važnost jabuke u zdravlju i prehrani ljudi.

Kako bi se uvjerili u pozitivne učinke konzumiranja jabuka, učenici 1. – 4. razreda jedan su nastavni dan proveli proučavajući to ukusno voće. Kroz radionice provedene unutar različitih nastavnih predmeta, uspjeli su naučiti mnoge nepoznate činjenice o jabukama. Na kraju su zaključili da jabuka spada među najkorisnije namirnice za zdravlje organizma jer predstavlja pravu riznicu sastojaka koji pozitivno utječu na cjelokupni organizam. Kako ne bi sve ostalo samo na pripovijedanju, učenici su u školu donijeli jabuke, ali i druge vrste voća te su napravili voćnu salatu koju su kasnije s užitkom degustirali. U galeriji slika možete vidjeti kako je to izgledalo.