Ruksak (pun)kulture

Autor: Administrator , 29. 4. 2021.

Ruksak (pun) kulture, jedinstveni kulturno- edukativni program u organizaciji Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Ministarstva znanosti i obrazovanja, dana 29. travnja stigao je u našu školu.
S ciljem osiguravanja dostupnosti te približavanja umjetnosti i kulture djeci i mladima, u ulozi predavača, u goste su nam stigli poznati hrvatski blues glazbenik, skladatelj i svirač usne harmonike Tomislav Goluban te Vid Kotarski. Na glazbenoj radionici pod nazivom Usna harmonika i korijeni suvremene glazbe sudjelovalo je dvadesetak učenika odabranih u skladu sa glazbenim preferencijama, ravnateljica škole, učiteljica glazbene kulture, školska knjižničarka i školska pedagoginja.
Radionica je započeta uz predstavljanje glazbenika te demonstraciju sviranja dijatonske i kromatske usne harmonike  u pratnji gitarista Vida Kotarskog. O svakoj vrsti usne harmonike ispričana je kratka priča. Tomislav Goluban proveo je učenike kroz povijesni kontekst razvoja suvremene glazbe, upoznao ih sa  pojmovima ritma i improvizacije, vrstama usnih harmonika i gitara, načinima dobivanja tonova, upotrebom pojačala, mikrofona i drugih pomagala. Pojašnjen je kontekst nastanka i razvoja bluesa na američkom jugu uz objašnjenje žanrova kao što su gospel, delta blues, jazz glazba i  rock’n’roll.
Zahvaljujući edukativnoj prezentaciji i zajedničkoj interakciji predavača i sudionika,  učenici su usvojili nova znanja i informacije vezana uz povijesni razvoj glazbe novijeg doba, naučili su prepoznati vrste moderne glazbe te utvrdili da je ljudski glas najsavršeniji instrument.

Slike sa današnje radionice možete pogledati u galeriji fotografija.