> O školi  > Povijest
POVIJEST ŠKOLSTVA KUMROVEC

Kumrovec je potkraj 19. stoljeća bio malo selo koje je prema popisu iz 1890. godine imalo 30 - tak kuća s 242 stanovnika koji su živjeli od poljoprivrede - zemljoradnje i stočarstva. Djeca su školu polazila u obližnjim većim selima Tuhlju i Zagorskim Selima. Kumrovec je školu dobio dosta kasno, a osnovana je odlukom Zemaljske vlade, odjela za bogoštovlje i nastavu, u Zagrebu od 12.11.1889. godine. Školske zgrade nije bilo pa je škola otvorena 1.12.1889. u privatnoj kući Martina Broza u Kumrovcu na kućnom broju 12. Prvi učitelj zvao se Koloman pl. Barabaš.

Broj upisanih učenika prve školske godine bio je 178.
Početkom nastave školu je polazilo 135 učenika iz Kumrovca i okolnih sela od kojih je jedan dio prešao iz škola u Tuhlju i Zagorskim Selima gdje su do tada polazili nastavu.
Već 1891. godine, potporom Zemaljske vlade, Zemaljske zaklade narodnih učiona te radom i izdvajanjem samih seljaka, sagrađena je nova školska zgrada.

U staroj školskoj zgradi polazio je prvi razred Niže pučke škole školske godine 1900./1901. Josip Broz Tito. Podučavali su ga učitelji Stjepan Vimplošek i Juraj Marković. Škola se sastojala od dva dijela, lijevo je bila učionica, a desno učiteljev stan. Takav raspored zadržan je do 1929. godine kada je učiteljev stan zbog potrebe nastave preuređen u dvije učionice.

O tom vremenu Josip Broz Tito kaže: „Teško se tada učilo. Bio si radna snaga. Nikad nisi imao vremena za učenje. Čuvaš stoku i kopaš i djetinjstva stvarno i nemaš“.

Zgrada Niže pučke škole obnovljena je i restaurirana 1981. godine kada je dobila novi muzejski postav – Školstvo kotara klanjec i Stara škola, 1.10.2011.

Zbog velikog broja školske djece nastava se odvijala do izgradnje sadašnje školske zgrade na dvije lokacije – u staroj školi i u prostoru bivšeg disko kluba „Afrika“ gdje su bile dvije učionice i stan za školskog podvornika.
Prilikom posjete predsjednika Josipa Broza Tita Kumrovcu JNA je obećala svom komandantu da će sagraditi novu školsku zgradu za djecu Kumrovca.
Školsku zgradu projektirao je poznati arhitekt Neven Šegvić.
Rad u novoj školskoj zgradi počeo je 16. rujna 1956. Među prvim posjetiocima novoj školskoj zgradi bio je Josip Broz Tito.

Ime škole Osnovna škola „Maršal Tito“ Kumrovec promijenjeno je 7. veljače 1992. godine u naziv „Osnovna škola Josipa Broza Kumrovec“.

Od školske godine 1974./75. u Kumrovečku školu putuju učenici iz Područne škole Sutlanska Poljana i Područne škole Zagorska Sela.
Dana 20. lipnja 1975. osjetio se potres u našem kraju.
„Škola u Sutlanskoj Poljani je potpuno uništena. Zgrade škola u Zagorskim Selima i Kumrovcu nisu oštećene.“
Bilješka iz školske spomenice. Zapisao Stjepan Lončarec, v.d. direktora

Školska godina 1974./75.

„Nastava je započela 10. rujna s ukupno upisanih 388 učenika. Područne škole Sutlanska Poljana i Zagorska Sela oštećene su potresom te su sva djeca u školi Kumrovec. Umjesto kombiniranih odjeljenja formirana su čista odjeljenja što omogućava bolji rad.
Zajednica za financiranje osnovnog obrazovanja Općine Klanjec osigurala je prijevoz učenika.“
Bilješka iz školske spomenice. Zapisao Zvonimir Hrabar, direktor

Školska godina 1977./78.

„Radovi na uređenju i adaptaciji školskog prostora, izuzev potkrovlja konačno su završeni tako da u novoj školskoj godini može raditi predškolski odgoj, te nova školska kuhinja. Moderno uređen prostor za predškolski odgoj, kuhinja i restoran pružaju mogućnost za vanredan rad ovih djelatnosti.“
Bilješka iz školske spomenice. Zapisao Zvonimir Hrabar, direktor

Školska godina 1984./85.

„Za školsku knjižnicu nabavljeno je 1555 novih knjiga, a ujedno je knjižnica pretvorena u bibliotečno-informatički centar jer je instalirano 10 mikroračunara „Orao“ koji su po prvi puta ove godine korišteni  u ovoj školi. Kupnju kompjutora inicirao je i materijalno pomogao drug Ulama Dragutin.“

Školska godina 1985./86.

„U izvannastavnim aktivnostima uključeni su svi učenici od I. do VIII. razreda. Razvijena su sva karakteristična područja. Posebno, kao specifičnost, treba istaći sekciju informatičara i TV-sekciju.“

Školska godina 1990./91.

„Uvjeti rada u ovoj školskoj godini bili su izvanredno teški zbog rata, koji je zahvatio južna i istočna područja RH. Zbog zračnih napada nastava je tijekom godine prekidana više puta (16. – 24. rujna i od 4. -14. listopada).“

Školska godina 1991./92.

„Ovu školsku godinu obilježava rat i ratno stanje na tlu Hrvatske. Zato je tijekom školske godine prispjelo u školu 47 učenika prognanika (većinom iz Vukovara) tako da je ukupan broj učenika u ovoj škol. god. bio 327. Broj odjeljenja ostao je isti (14), a nastava se, zbog ratnih prilika odvijala u jednom turnusu (od 8 do 14:05 sati).“

Školska godina 1993./94.

„Pokrenuta je inicijativa za formiranjem Spomen-voćnjaka. Svaki razredni odjel posadio je jednu sadnicu jabuke (kod „Zenita“), a sadnice je poklonio član Školskog odbora, gospodin Martin Perić.“
„Nabavljen je novi kombi.“
Bilješka iz školske spomenice. Zapisao Rudolf Tramišak ,direktor

„Brojno stanje učenika i odjeljenja škole „Maršal Tito“ Kumrovec u školskoj godini 1964/65.

Matična škola „Maršal Tito“ Kumrovec

I – IV razred: 4 odjeljenja, 125 učenika

V – VIII razred: 8 odjeljenja, 155 učenika

Područna škola Zagorska Sela