Projekt "Ptiček"

Autor: Administrator , 25. 9. 2018.

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije po jedanaesti put zaredom organizirala je dvodnevne radionice u sklopu projekta „PTIČEK - program senzibiliziranja i potvrđivanja mladih čuvara prirode u Krapinsko – zagorskoj županiji“.Ove godine je i naša škola sudjelovala u projektu.
Radionice su održane 18. i 19. rujna 2018. godine, na Bedekovčanskim jezerima u Bedekovčini, te na području značajnog krajobraza Zelenjak - Risvička i Cesarska gora.
Ove godine na radionicama je sudjelovalo 24 učenika iz osnovnih škola Krapinsko-zagorske županije, a među njima i naših četvero učenika sa učiteljicom prirode Anom Maslać: Tin Grilec i Mihaela Jurak učenici 6. razreda te Ivan Aržek i Ana Preglej učenici 7. razreda.
Cilj radionica je razviti kod učenika senzibilitet u promatranju prirode oko sebe u svrhu njene zaštite, a pri tome im je pomogao stručni tim trenera sa Šumarskog fakulteta u Zagrebu, Prirodoslovno matematičkog fakulteta iz Zagreba i Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode KZŽ. Učenici su na terenskim radionicama učili o mjerama zaštite prirode i zaštićenim prirodnim vrijednostima, vodenom i šumskom ekosustavu, te bogatstvu biljnih i životinjskih vrsta koje obitavaju na navedenom području. Jedan dio radionica odnosio se na Natura 2000 područje rijeke Sutle, te obilazak geološke poučne staze na Risvičkoj gori gdje su učenici učili o geološkoj prošlosti Zemlje, vrstama stijena, minerala i fosila. Učenici su izrađivali hotele za kukce koje će postaviti kod svoje škole, te su prikupljali uzorke invazivne vrste hrastove stjenice. Također su imali prilike vidjeti i upoznati invazivne vrste riba – babuška i patuljasti somić, te su sudjelovali u ručnom piljenju grana.
Ovo je jedinstveni projekt u Hrvatskoj koji omogućuje učenicima osnovnih škola na području Krapinsko-zagorske županije da znatno efikasnije grade odgovoran odnos prema prirodi i razvijaju ekološku svijest.
Po završetku radionica župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar i voditelj projekta prof.dr.sc Ivan Martinić na svečanoj su dodjeli, svim učenicima - polaznicima radionica, uručili potvrde i prigodne nagrade (ruksake i majice) čime su postali nova, sada već jedanaesta generacija malih čuvara prirode u Krapinsko-zagorskoj županiji. Voditeljima učenika iz navedenih škola urečene su knjige Noćni leptiri Krapinsko-zagorske županije i majice.