Književnica Bojana Meandžija o knjizi "Trči! Ne čekaj me...."

Autor: Administrator , 6. 5. 2018.

Mlada književnica Bojana Meandžija održala je književni susret  24.4.2018. za učenike 5. – 8. razreda. Predstavila je knjigu „Trči! Ne ne čekaj me…“.

Radnja se odvija u gradu Karlovcu od početka Domovinskog rata do zadnjeg  ratnog dana i velike radosti. Sirena svira prestanak svih uzbuna, prestanak svih strahova, svira  završetak rata. Čuli smo pjesmu ptica i radosnu pjesmu svih građana Karlovca koji su odahnul : sloboda, mir, preživjeli smo hladne, vlažne podrume, imat ćemo ljepše dane za šetnje i kupanje, djeca će imati bezbrižno djetinjstvo.
To je autobiografski roman. Ujedno prava životna škola. Poučila nas je o odnosu prema  roditeljima i braći, odnosu prema  hrani, materijalnim stvarima, (npr. skupe tenisice nije to vrijedno prepirke. )
Ispričala nam je priču o svom 13. rođendanu  4.10. „ Na licu mi se vidi osmijeh, nije to običan dan rođendan mi je, ali taj dan je bilo najgore bombardiranje grada Karlovca.“
Brinula se o svojoj mlađoj sestri Mariji. Sjeća se rečenice svoje mame i bake: „Trčite! Nemojte nas čekati.“ Eto, ta rečenica uvijek joj odzvanja mislima i upravo zbog toga se odlučila da bude na naslovnici knjige.
Nakon svega proživljenog, za život nam je podijelila savjete koje želi da upamtimo.
1.Nikad ne donirati hranu kojoj je istekao rok trajanja i koju sami ne bi nikad jeli jer je nejestivo. (U skloništu je bilo takve hrane, gladovali su.)
2.Ne donirati odjeću i obuću koju sami nikad ne bi nosili jer ona nije dobra ni za drugog.
3.Obitelj je najtopliji pokrivač čak i onda kad je najhladnije.

Zadala nam je  domaću zadaću.  Večerati  kajganu. Zašto ? Obična kajgana bila je najfiniji obrok koji je pojela u skloništu kad je glad bila neizdrživa.
Književnim susretom s Bojanom Meandžija obilježili smo Svjetski dan knjige i autorskih prava. Sjećat ćemo se njenog odrastanja u vlažnim prostorijama atomskog skloništa za vrijeme Domovinskog rata i naravno pročitati knjigu.