Terenska nastava - 3. razred

Autor: Administrator , 20. 10. 2017.

Ovog puta nismo se trebali tako rano probuditi. 19. listopada oko pola 8 krenuli smo s parkirališta u Kumrovcu prema Klanjcu. Stali smo ispred OŠ Antuna Mihanovića Klanjec te pokupili učenike 3. razreda. Zajedno s nama još su išli učenici iz PŠ Lučelnica i OŠ Lijepa naša Tuhelj. Svi zajedno krenuli smo prema Krapini.

Oko 9 sati na Županiji nas je dočekala dožupanica Jasna Petek. Srdačno je pozdravila učenike i učitelje te nam ukratko ispričala ono najbitnije o Krapinsko-zagorskoj županiji. Nakon toga pozvala je župana, Željka Kolara, koji je odgovarao na učenička pitanja. Kada smo sve ispitali i saznali o radu i životu našeg župana te o samoj županiji, krenuli smo prema Meteorološkoj stanici u Popovcima. Tamo nas je dočekao dežurni meteorolog, Željko Grilec, koji je učenicima objasnio funkciju svakog instrumenta te kako se oni upotrebljavaju. Meteorološka stanica u Popovcima je jedina u Krapinsko-zagorskoj županiji  te se svi podatci šalju u Zagreb, u glavnu meteorološku stanicu. S novim znanjem krenuli smo proučiti krapinskog pračovjeka. Došli smo ispred glasovitog Kneippovog lječilišta, odnosno krapinskih mrzlica, i po šodranom putu polako smo došli do Muzeja. Zgrada je izgledala kao iz avanturističkih filmova, ukopana u zemlju s jedne i s druge strane. Oko zgrade nalazi se šuma. Proučavajući izgled Muzeja, jedva smo čuli kada nas je kustosica pozvala kako bi nas uvela u nj. U auli Muzeja pogledali smo film o životu krapinskog pračovjeka. Nakon filma vodič nas je proveo kroz Muzej i ispričao nam sve o postanku svijeta i o praljudima koje su pronašli u drugim dijelovima svijeta. Ujedno smo vidjeli dinosaure, divovske paprati te prikaz svijeta i nastanak kontinenata kroz različite etape Zemljina života. Kada smo izašli iz Muzeja, prošli smo kroz nalazište gdje smo se svi zajedno slikali. Sjeli smo u autobus i krenuli prema Trškom Vrhu. Tamo smo pogledali crkvu Majke Božje Jeruzalemske. Ono što je značajno za ovu crkvu je to da je nastala u razdoblju baroka i da se oko nje nalazi cinktor. U crkvi nam je zvonar ispričao legendu kako je ona nastala. Zanimljivo je i to da je kipić Majke Božje velik svega 12 cm te da se jedva uoči među ostalim kipovima koji ga okružuju. Kipić Majke Božje Jeruzalemske donesen je 1669. godine donesen iz Jeruzalema kao poklon. Razgledali smo crkvu, ponovno sjeli u autobus i polako krenuli prema Varaždinskoj županiji. Tamo smo išli posjetiti dvorac Trakošćan. Vodič nas je proveo kroz vitešku sobu, lovačku sobu, glazbeni salon, atelier slikarice Julijane Erdoedy, sobu s obiteljskim portretima, okruglu kulu, spavaću sobu te kuhinju kroz koju smo i izašli iz dvorca. Sav namještaj i sve stvari koje smo vidjeli starije su od 250 godina.

Bogatiji novim znanjima, poigrali smo se, najeli i polako krenuli kućama.